8. ročník festivalu 8. ročník festivalu

8. ročník festivalu
22. – 24. 9. 2023

Témou 8. ročníka bola obnova citlivosti, tolerancie a vzájomného porozumenia medzi ľuďmi. Byť citlivý je umenie!

V Slovenskej premiére sme uviedli

Orkest de Tegenwind (NL)
KONCERT

ICEBREAKING I. (V4+UA)
HUMAN CARAVANA

Krvik Totr (CZ)
Z VYTRACENA 5 (Ema bude sklamaná)

MiraMundo (ES)
KONCERT

Circo Teatro niMú (ES)
JACUZZI

Firebirds (HU)
FREAK FUSION CONFUSION

AMPLION ARGENTUM

Tradičné ocenenie výnimočných produkcií festivalu získali Teatr KTO (PL) Circo Teatro niMú (ES) WE: MEDIA THEATER (UA) Divadlo Falangir (SK)
Špeciálnu cenu získali Orkest de Tegenwind (NL)

Video

 

Festival sa niesol v duchu horšieho počasia, ale lepšej návštevnosti! Leitmotívom 8. ročníka Festivalu AMPLIÓN, obnova citlivosti, tolerancie a vzájomného porozumenia medzi ľuďmi prilákala do Banskej Štiavnice mnohých divákov. Spoločne sme prelamovali ľady a vzájomne sa zbližovali počas 3 blahodarných dní, kde sme zažili jedinečné ľudské stretnutia a zážitky vďaka starostlivo vyberanému programu. Napriek prevažne daždivému počasiu (sobota a nedeľa) sme zásluhou pohotovosti našich spolupracovníkov uskutočnili všetkých 25 programov, z toho 6 slovenských premiér zahraničných programov. Na 12 scénach po celom meste v nich účinkovalo 90 umelcov zo 7 krajín sveta. Na periférii sme mohli v rámci AMPLION KARAVANY zrealizovať len 1 program, 2 reprízy pilotnej inscenácie HUMAN CARAVANA sme museli kvôli dažďu zrušiť. Atmosféru festivalu však počasie neohrozilo a tento ročník považujeme vo viacerých ohľadoch za výnimočný.

Uviedli sme výnimočných headlinerov: svetoznámy Teatr KTO z Krakova a ich nádherné predstavenie ARCADIA, ktoré získalo nielen standing ovation, ale u niektorých divákov prepísalo ich top predstavenie z doterajšieho AMPLIÓNU. Druhým headlinerom bola maďarská Firebirds company, ktorá svojím cirkusovým kabaretom FREAK FUSION CONFUSION rozžiarila divákov v kultúrnom centre.

V pouličnom programe vytvorila citlivý i veselý zážitok pre celú rodinu mladá španielska akrobatka niMú poeticko-cirkusovou show na lane JACUZZI. Španielske rytmy a temperament nám na festival doviezla vysoko senzibilná kapela MiraMundo z Barcelony a svetoznáme parížske šansóny zahralo a zaspievalo s veľkým ohlasom šarmantné BON BON trio. Entuziazmus do ulíc celého mesta i do žíl divákov priniesol jedinečný pochodujúci 22-členný street brass band Orkest de Tegenwind z Holandska.

Bohatá bola aj ponuka kabaretov. Rozmarný literárny kabaret Z VYTRACENA uviedla česká recesistická skupina Krvik Totr a magický bábkový kabaret nielen pre deti zase slovenská performerka Katanari. Vyššiu umeleckú úroveň súťažiacich konštatovala aj porota 5. ročníka česko-slovenskej súťaže SKETCH UP, ktorý moderoval Martin Toman. Nechýbalo ani putovné medziodborové performance moderných umeleckých prednesov NO SOFT, NO FUN, ktoré bolo tradične silným zážitkom festivalu.

Aktuálne spoločenské udalosti vzbudili záujem veľkého počtu divákov v programe AKO ZACHRÁNIŤ DEMOKRACIU, v ktorom týždeň pred parlamentnými voľbami analyzovali stav spoločnosti s humorom i bez vzácni hostia a komentátori Marián Leško, Martin M. Šimečka a Matúš Kostolný, moderovala Monika Tódová. V cykle krčmových dišpút ART PUTIKA zarezonoval program SMIECH CEZ SLZY, v ktorom editor Denníka N Patrik Garaj citlivo vyspovedal zo vzťahu k ruskej a ukrajinskej literatúre Valerija Kupku, prekladateľa spisovateľa Jurija Andruchovyča. V druhej dišpute ICEBREAKING (V4+UA) spoločne diskutovali tvorcovia medzinárodného divadelného projektu o zbližovaní a uskutočnila sa aj premiéra reportážneho filmu ICEBREAKING ukrajinského režiséra Sashka Bramu o spolužití miestnych obyvateľov V4 s UA odídencami. Sashko sa k nám pripojil online a celým programom nás moderátorsky sprevádzala Anastasia Husárova z Charkiva.

Výnimočným zážitkovým programom, ktorým žil celý festival sa stala medzinárodná nonverbálna pouličná pochôdzková inscenácia HUMAN CARAVANA. Jej pilotnú verziu sme uviedli vďaka projektu európskej spolupráce 5 divadiel ICEBREAKING. Zúčastnili sa jej tvorcovia z Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska. Projekt môžeme realizovať vďaka získaniu podpory z Medzinárodného Vyšehradského fondu a Európskej únie, čo je tiež potešujúce a výnimočné.

A kto si odniesol ocenenie AMPLION ARGENTUM? V kategórii Nový kabaret ho získalo skvelé TEATR KTO (PL) a ich dych berúce divadlo ľudského života. V kategórii Pouličné umenie si cenu prevzala Xandra Gutiérrez (ES) alebo niMú za hru Jacuzzi. V kategórii Spoločensko-angažovaná tvorba sme udelili cenu WE:MEDIA THEATER z Lvivu za tvorbu dokumentárneho filmu ICEBREAKING zo 4 výskumných ciest po krajinách V4 o skúmaní ľudského spolužitia obyvateľov V4 a UA odídencov. Špeciálnu cenu si odniesol holandský pouličný brass band Orkest de Tegenwind, ktorý vo svojej 22-člennej zostave vystúpil na Slovensku po prvýkrát a vryl sa do pamäte snáď každému účastníkovi festivalu.

Aj keď počasie 8. ročníka nebolo ideálne, diváci nás nesklamali a bohato zaplnili hľadiská našich produkcií. AMPLIÓN za 3 dni navštívilo viac ako 1 500 ľudí. Viacerí ocenili aj novinku, zavedenie výhodných PERMANENTIEK aj pre študentov, dospelých a dôchodcov na celý festival!

8. ročník potvrdil, že túžba scitlivieť vďaka kvalitnej kultúre a umeniu je aktuálna a prináša divákom trvalé zážitky i benefity. Ďakujeme, že ste si vybrali Festival AMPLIÓN. Vážime si Vašu citlivosť voči kultúre a umeniu, lebo BYŤ CITLIVÝ JE UMENIE!

Foto

 

Na stiahnutie

Stiahnite si festivalové noviny

A čo chystáme tento rok?

Program aktuálneho ročníka