6. ročník festivalu 6. ročník festivalu

6. ročník festivalu
23. – 26. 9. 2021

Témou 6. ročníka bola dôvera versus nedôvera. Dôvera je umenie!

V Slovenskej premiére sme uviedli

Paul Morocco (GB/DE/ES)
OLÉ! Music & Comedy

Ludo & Arsène (BE)
BE FLAT

Divadlo Husa na provázku (CZ)
GADŽOVÉ JDOU DO NEBE

Geisslers Hoffcomoedianten (CZ)
RAUT

AMPLION ARGENTUM

Tradičné ocenenie výnimočných produkcií festivalu získali Divadlo Husa na provázku (CZ) Paul Morocco (GB/DE/ES) Mestské divadlo – Divadlo z pasáže (SK) Martin Toman & Tadeáš Bolo (SK) Hayato Yamaguchi (JP)

Video

 

Dôvera a jej obnova vo fakty, základné hodnoty a zdravé vzťahy vo svete pandémie bola leitmotívom šiesteho ročníka AMPLIÓNU, ktorý bol po prvýkrát až štvordňový.

Prečo? Okrem toho, že sme opäť priniesli súčasné umenie do historického centra Banskej Štiavnice, rozhodli sme sa ho sprostredkovať aj obyvateľom jeho okolitých mestských častí a obcí. A práve to si vyžiadalo rozšírenie festivalu o 1 deň.

V pilotnom umeleckom putovaní s názvom AMPLIÓN Karavana sme so žltou fiatkou 600 a žltým VW karavanom priviezli do 6 miest na periférii 13 rôznych programov od umelcov z celého sveta. AMPLIÓN tak rozozvučal pôvabnými zážitkami nielen ulice a kultúrne priestory Banskej Štiavnice, ale aj sídlisko Drieňová, KTC Hájovňa-Červená studňa, MŠ a ZŠ aj kino na Štiavnických Baniach, Počúvadlo, Beluj aj Banskú Belú.

Napriek sťaženým podmienkam organizácie kultúrnych podujatí počas tretej vlne pandémie (I. stupeň varovania) boli na týchto miestach slovenskí i zahraniční umelci dostupní pre všetkých (režim Základ), v centre mesta platil na podujatia so vstupným režim OTP.

V meste sa nám podarilo plnohodnotne uskutočniť 27 programov s 94 umelcami z 9 krajín sveta vrátane 4 slovenských premiér. Napr. štýlový nový kabaret La Fontaine alebo večierok veľkých zvierat RAUT prinieslo pražské nezávislé divadlo Geisslers Hoffcomoedianten, cirkusovú akrobaciu vo verejnom priestore BE FLAT belgické parkourové due Ludo & Arsène.

Novinkou festivalu bola aj ART PUTIKA – neformálne krčmové dišputy v obľúbených štiavnických putikách s renomovanými hosťami ako Ján Markoš, Dušan Ondrušek či Mirek Tóda, ktorí priniesli aktuálne spoločenské témy a neformálne dialógy s miestnymi štamgastmi.

Vydaril sa aj tretí ročník česko-slovenskej súťaže na podporu vzniku nových kabaretov SKETCH UP so skvelou kapelou Mojše Band, smiechohrami moderátora Ľubora Foltána a porotou v zložení Lumír Mati, Martina Garassyová a Zuzana Liptáková.

Víťazom a  laureátom ceny AMPLION ARGENTUM sa stalo nové a svieže hudobno-herecké kabaretné duo Martin Toman & Tadeáš Bolo, ktorí získali opciu na vlastný celovečerný program počas nasledujúceho ročníka.

Aj tento rok atmosféru festivalu v uliciach mesta umocnili BUSKERI – domáci i zahraniční pouliční umelci vybraní na základe výzvy, ktorí si za svoje vystúpenie zbierajú odmenu „do klobúka“.

Najviac zaujal japonský akrobatický tanečník Hayato Yamaguchi, ktorý si napokon odniesol aj špeciálnu cenu pre buskerov.

Ocenenie AMPLION ARGENTUM v kategórii Nový kabaret získal headliner Divadlo Husa na provázku (CZ) a ich česko-rómsky kabaret o predsudkoch alebo Comedy Ghetto GADŽOVÉ JDOU DO NEBE, v kategórii Pouličné umenie si cenu prevzalo medzinárodné trio Paul Morocco (GB/DE/ES) s bravúrnou gitarovo-artistickou show OLÉ! Music & Comedy a v kategórii Spoločensko-angažovaná tvorba si cenu zaslúžilo Mestské divadlo – Divadlo z pasáže (SK) za autorskú hru LÁSKY SHOCK, ktorá mala tiež silný divácky ohlas.

Súčasťou festivalu bola aj vizuálno-performatívna výstava Dušana Krnáča Antidepresárium založená na zbere ready-made objektov (pokrčené plechovky od nápojov) a ich adjustáže do nových vizuálnych artefaktov.

Aj keď bol z dôvodu obáv pred pandémou predpredaj vstupeniek do poslednej chvíle nízky, napokon diváci nechýbali nikde. Naopak, niekde dosiahli až 50 % limit kapacity priestorov, ktoré určoval Semafor kultúry.

Počas štyroch slnečných dní navštívilo AMPLIÓN okolo 1 200 ľudí, asi len o štvrtinu menej ako pred pandémiou. 6. ročník tak potvrdil, že jedinečným nástrojom na obnovenie dôvery je živý osobný zážitok diváka s osobnosťami a umelcami, ktorí svojimi dielami a výkonmi prezentujú vysokú kvalitu a schopnosti, ale aj inakosť, ľudskosť či toleranciu.

Ďakujeme divákom, ktorí prišli na AMPLIÓN, za dôveru. DÔVERA JE UMENIE!

Foto

 

Na stiahnutie

Stiahnite si festivalové noviny

A čo chystáme tento rok?

Program aktuálneho ročníka